Sizin için en ideal araçlar hazırlanıyor...

Kolaykirala81

Amasya Merkez Araç KiralamaAMASYA GEZİLECEK YERLER

Amasya Yeşilırmak vadisi üzerinde yer almış; modern ve köklü yapısı ile dikkat çeken şehirlerarasında yer almaktadır.  Dağın eteklerinde bulunan oldukça ışıltılı ve güzel bir şehrin tam ortasında yer alan bu vadide hem görsel bir ışıltı hem de gezilecek tarih kokan yerler de bulunmaktadır. Eski bir köken taşıyan Amasya eteklerindeki güzel gezi yerlerini biraz ele almak ister misiniz?

Amasya yerleşim ve tanıtım merkezleri;

Amasya Kalesi

Amasya’da en gözde yerlerin başında gelen Amasya kalesi gezmeye doyulmayacak kadar güzel ve tarihsel bir yapıt olmaktadır. Denizin tam üzerinde dört kapısı bulunan oldukça güzel ve köklü bir Kale olarak yapılmış bu yapıtta Harşena Kalesi olarak da bilinmektedir. Kale üzerinde 150 basamakla aşağıya inilen kale ve zindanlar da bulunmaktadır. Hem büyük hem de oldukça geniş bir yere sahip olan bu Kale içinde yer altında bulunan gizli zindanlar da bulunmaktadır.

Aynalı Mağara

Amasya içinde bulunan Aynalı Mağara; şehir merkezinden biraz uzakta bulunan, kayalar üzerinde mezarların bile inşa edildiği eski bir köken taşımaktadır. Helenistik çağdan bugüne kadar gelmiş hem arkeoloji hem de mitoloji açısından da değerli bir yer olmaktadır. Resimler kalıntı mezarlar ve kaya üzerine işlenmiş motifleri ile dikkat çeken bu yapı Hıristiyanlık üzerinde de büyük bir yere sahip olmaktadır. Eski tarihin bütün çizgilerini de üzerinde taşıyan bu mağara mutlaka gezilecek ve tanıtılacak yerler arasında yerini almaktadır. Oldukça gelişmiş bir gezi alanına sahip Amasya beldesini siz de araç kiralama yaparak çok daha iyi bir şekilde gezebilir; ayrıca gezi notları ve görselleri ile unutulmaz bir gezi anısına sahip olabilirsiniz.

Alçak Köprü

Amasya bölgesinde en fazla dikkat çeken ve gezilecek bölgelerin arasında en eski tarihlerden bir tanesi de olan Alçak Köprü eski bir zamana dayanmaktadır. Roma tarihinde yapılmış kökeni ve yapısı ile her anlamda büyüleyen ve eskimemiş bir yapıt olarak bugüne kadar gelen en eski mitoloji olarak da adlandırılmaktadır. Dönemin en önemli valisi tarafından inşa edilmesi sağlanan bu eski köprü günümüze kadar taşınmış beyhude eserler arasında yerini almaktadır. Amasya gezisini siz de Amasya araç kiralama firması ile anlaşarak en kısa yoldan yapabilirsiniz.

Borabay Gölü

Amasya yapı olarak çok büyük ve gezilecek yer olarak gelişmiş bir potansiyel taşımaktadır. Deniz üzerinden 800 metre yükseklikte olan ve bir akarsu etrafını saran kayalıkların da kapladığı ve bu eserin ortaya çıktığı bilinmektedir. Zümrüt yeşili olan bu göl oldukça etkileyici bir güzelliğe sahip olmaktadır.

Halifet Gazi Müzesi

1225 yılında günümüze kalan çok çok eski bir müze olarak halen gezilecek yerler arasında bulunan ve oldukça dikkat çeken bir ayrıntı taşımaktadır. Kuleye benzer inşası ve eski duran tarih alıntısı ile oldukça eski bir zamanın eserleri arasında yer almaktadır. Sekizgen bir kule görünümünde olan ve oldukça estetik duran bu yapıyı da gezmeniz oldukça mümkün olmaktadır.

Amasya Yaliboyu Evleri

Amasya nehri kenarında inşa edilmiş dekorasyon açısından oldukça gelişmiş bir yapıya sahip olan evler bir koy boyunca uzanan oldukça estetik bir görünüme sahip olmaktadır. Dağların arasında nehir kenarı boyunca sıralanmış bu evlere sandallar ile ulaşmak mümkün olmaktadır.

Şehzadeler Müzesi

 Amasya tarihini yakından tanımak için şehzadeler müzesini ziyaret etmek büyük bir önem taşımaktadır. Dar patika yollar ve oldukça meşakkatli bir yolculuk sonrası ulaşılan bu müzeye siz de araç ve oto kiralama ve gezi turları ile hemen ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi

Amasya müze sanat ve kültür açısından büyük bir yer taşıyan Ferhat ile Şirin müzesi halen sergilenmektedir.  Ünlü âşıkların aşklarının anlatıldığı bir yapıt olarak kalmış ve dikkat çeken merak uyandıran bir yer olarak bilinen bu yapıya da siz de rehber analizi yaparak ulaşabilir gezi rehberiniz de bu alana da yer verebilirsiniz.

Kumacık Hamamı

Kumacık Hamamı Amasya içinde 1495 yılında yapılmış oldukça eski bir hamam olmaktadır. Moloz taşları ile inşa edilmiş olan ve oldukça etkili bir dokunuş taşıyan bu hamam da bugüne kadar sergilenen ve gezilecek yerler arasında olan bir yerdir. Amasya Beyazıt Paşa Mahallesi’nde yer almaktadır. Künç köprü karşısında yer alan ve oldukça popüler adımlar ile mimari taşıyan bu gözde hamam da halen gezilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Şehzadeler Gezi Yolu

Amasya şehzadeler gezi yolu bir diğer adıyla promenant gezi alanı oldukça geniş bir yürüyüş alanına sahip ve merak edilesi bir yer olarak gezilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Amasya gezisi için tercih edilmesi gereken yerler arasında burası da bulunmaktadır.

Gümüşlü Camii

Gümüşlü cami tarihi ve oldukça etkili dekorasyon ışıltıları ile halen daha günümüzde kullanılan ve gezilen yerler arasında bulunmaktadır. 1326 yılından günümüze gelmiş ama ara ara yenilenmiş olan bu cami de pek çok yangın ve olası olaylardan sonra gelişmiş ve yenilenmiş olarak halen daha bugüne gelmiştir. Şuan da bile gezilen ve kullanılan Gümüşlü cami üzerinde gümüş ve altın işlemeler dokunuşlar ve yeni dokunuşlar çok farklı bir tarihsel kalıntı da ortaya koymuştur.

Amasya bölgesinde gezilecek bu yerler sizin de etkili bulacağınız ve gezmek isteyeceğiniz yerler arasında olmaktadır. Siz de bu gezilecek yerleri farklı kiralama şirketleri ile anlaşarak da gezebilirsiniz. Oto kiralama için siz de rent a car ile anlaşarak Amasya gezisinde soluksuz bir gezi rehberi elde edebilirsiniz. Amasya gezilecek yerlere bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Haber Listemize Kayıt Olun!

Hemen şimdi e-postanla haber listemize kayıt olarak, indirimler kazanabilirsin.