Sizin için en ideal araçlar hazırlanıyor...

Kolaykirala81

Gaziantep Merkez Araç KiralamaGaziantep Gezilecek Yerler

Gaziantep Türkiye’nin en büyük sayılı şehirleri arasında yer alan ve tarihsel kültürel alanda çok gelişmiş şartlara sahip olan ideal ve oldukça modern bir şehir olmaktadır. Uygarlığın çeşitli dönemlerinden bugüne kadar taşınmış tarihi dokuları bugüne kadar taşıyan ve günümüz medeniyet tarihinin en önemli parçaları arasında yer alan bu medeniyet şehrinde gezilecek pek çok alan da sizleri beklemektedir. Hem tarihsel dokusu hem coğrafi konumu ve hem de bugüne kadar taşınmış uygarlık eserleri ile oldukça büyük bir ilgiyle gezeceğiniz bir tarih dokusu da sizleri bekliyor olacak.

Gaziantep Gezilecek Tarihsel ve Kültürel Yerleri;

1.Bakırcılar Çarşısı

Gaziantep en meşhur çarşılarından bir tanesi olan ve bugüne kadar gelen Bakırcılar Çarşısı hem modern hem de eski bakır el sanatlarının ustaca sergilendiği bir alan olmaktadır. Eski tarihçelerin de ustaca sergilendiği bu Bakırcılar çarşısı gezilip görülecek en önemli yapıların bulunduğu ve tarih kökenini bugüne en özel eserler ile yansıtan önemli tarih alanlarından bir tanesi olmaktadır.

2.Almacı Pazarı

Şehitkâmil bölgesinde yer alan ve Elmacı ismiyle anılan Almacı Pazarı; yöresel tarihsel kalıntıları ile oldukça geniş bir görsel geziye sahip olmaktadır.

Almacı pazarı Gaziantep merkezinde en etkili gezilecek yerlerin başında gelen tarih kokan bir Pazar olarak halen gezilmeye değer yerler arasındadır.

Doğal ürünlerin kolay satışının yapılacağı bir çarşı ile şimdilerde bile geziye açık olan tarihsel bir kültür de sizleri bekliyor olacak.

3.Tarihi Antep Evleri

Tarihi Antep evleri Gaziantep gezisinde olmazsa olmaz yerler arasında yer almaktadır.

Mimarinin en eski yapılarından olan ve tarihsel kalıntılarını her an günümüze yansıyan bu tarih kokan yerler mutlaka gezilecek alanlardır.

Köklü Antep dokusunu ve tarihini bugüne taşıyan olmazsa olmaz ayrıntıları üzerinde taşıyan bu özel tarihi alanlar da eski mimari ve eski dokunuşların kalıcı hatırası haline gelmektedir. Kesme taşlardan inşa edilen ve mimari olarak da geleneksel bir dokunuş taşıyan bu kültürel miraslar ile siz de geleneksel bu tarih mekânlarını gezme fırsatı bulabilir Antep oto kiralama ile konforlu bir gezi elde edebilirsiniz.

4.Zincirli Bedesten

Gaziantep Zincirli bedesten ünlü kara basamak bedesteni olarak da en eski en kültürel ve oldukça eski bir yapıya sahip olan alanlar arasında yerini almıştır. Bütün sanatsal ve bitkisel ürünlerin yer aldığı bu bedesten tarihin en eski yerler arasında bulunmaktadır. 80’den fazla dükkana sahip olan bu özel bedesten her türlü satış için uygun koşullara sahip olan bir merkez haline de gelmiştir.

Günümüze kadar taşınmış ve yakın zaman da restore edilmiş bu bedesten de halen eski mimari dokunuşları yer almaktadır. Gaziantep oto kiralama şirketleri ile iletişime geçerek siz de gezilerinize bedesten yerleri ile başlayabilirsiniz.

5.Tarihi Gümrük Hanı

Gaziantep tarihi gümrük hanı en eski hanlar arasında yer alan ve günümüze kadar taşınmış hem kültürel mirasın hem de eski kültürlerin yapısını bir arada karşılayan modern bir han halini almıştır. 1878 yılında inşa edilmiş ve modern bir yapıdan uzak halen eski kültürü yansıtan dokunuşları ile günümüz koşullarında da yenileme çalışmaları yaşamış ama halen eski dokusunu kaybetmemiş alanlardan olmaktadır. Gaziantep kalesi karşısında bulunan ve her alanda eski dokusu göze çarpan bu tarih kokan hanlar; gümrük hanı ve yaşayan han olarak da adlandırılmaktadır. Osmanlı mimarisinin en özel ve aşkla dokunmuş eserleri arasında güzide yapılarının temsili olarak bugüne dek varlığını koruyan bu yapılar ile siz bu alanları gezmeye doyamayacağınız anlara sahip olacaksınız.

Gaziantep oto kiralama şirketlerinin en avantajlı fırsatlarından yararlanarak gezinizi tamamlayabilir; tarihsel ve kültürel alanları daha yakından görme avantajını da bulabilirsiniz.

6.Gaziantep Kalesi

Gaziantep kalesine uzaktan bakış bile çok hoşunuza gidecek. Eski taştan olan bu kale hem mimari hem de sanat ışığı ile dolu olan ve bugüne kadar taşınan özel yapılardan bir tanesi olmaktadır. Hem kültürel hem de turistik bir alan olan bu kale eski bir tarihin de alıntısı olmaktadır.

Eski Roma kültürünü yansıtan ve bugüne kadar gelen özel mirassal bu alanda hem kültürel dokular hem de Roma esintileri yer almaktadır.

Gaziantep turları ve oto kiralama ile siz de hızlı bir gezi turu yapabilir bu eşsiz kaleyi daha yakından seyredebilirsiniz.

7.Tarihi Hamam

Gaziantep en meşhur tarihi hamam tarihçe olarak 1640 yılına dayanan ve  kültürel miras kabul edilen sahili noktaları arasından bugüne kavuşmuş en eski miraslardan bir tanesidir. Hem eski bir yapı olan ve bugüne kadar kalan hamam hem gezi hem de kullanım olarak günümüze kadar ulaşmıştır.

Mirassal bir ayrıntı taşıyan bu tarihi hamam; 2007 yılında bir restore geçirmiş ve halen bugüne gelmiş en özel hamamlar arasında en dikkat çekenidir. Gaziantep gezisine siz de oto kiralama yaparak bu bölgeden başlayabilirsiniz.

8.Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi

Gaziantep oyun ve oyuncak müzesi halen korunan ve bugüne kadar gelen turistik bir alandır.

1700 yıllarından bugüne hatıra kalan bu yapıda çok önemli ve dikkat çeken ayrıntılar da bulunmaktadır. Dördüncü sırada yerini alan ve en özel oyuncak müzesi olan bu tarihsel müzede pek çok eser sergilenmektedir.  Oyuncak müzesi çok özel bir yer olan; Bey mahallesi üzerinde bulunan ve pek çok oyuncak eserin ve sanatsal alanın yer aldığı gezilecek en önemli ve akılda kalıcı yerler arasında olmaktadır.

Gaziantep oto ve araç kiralama yaparak siz de bu oyuncak müzesini gezebilir; unutulmaz bir anı yaşayabilirsiniz.

 

Haber Listemize Kayıt Olun!

Hemen şimdi e-postanla haber listemize kayıt olarak, indirimler kazanabilirsin.