Sizin için en ideal araçlar hazırlanıyor...

Kolaykirala81

Şanlıurfa GAP Havalimanı Araç KiralamaUrfa gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alan tarihsel kültürel ve turistik alanları ile oldukça Gözde olan bir ilimizdir. Birbirinden güzel tarihi eserleri kalıntıları ve turistik bölgeleri ile Şanlıurfa’da gezilecek yerler analizi yapmak isterseniz yazımıza bir göz atabilirsiniz.

Birbirinden güzel tarihi ve turistik alanları ile vazgeçilmez bir bölge olan Şanlıurfa her yıl Akın Akın gelen turistler ile oldukça yoğun bir talep görmektedir. Bütün bölgelerini tek tek gezmek isterseniz oto kiralama şirketleri ile anlaşabilir veya turlar ile iletişime geçerek siz de birbirinden özel alanları gezme fırsatı bulabilirsiniz.Şanlıurfa merkezinde bulunan ve oldukça ulaşımı kolay olan bu gezi haritasına bir göz atmaya ne dersiniz?

Şanlıurfa gezilecek yerler;

1.Balıklı Göl

Şanlıurfa tarihinin en gözde en estetik mekânlarından bir tanesi haline gelmiş olan Balıklı Göl; bölümü ve estetik mimarisi ile oldukça elverişli ve güzel bir mekan olmaktadır. Gölün kıyısında bulunan estetik ve tarihi yapılar oldukça model ve eski tarihin çizgilerini birbirine birleştirmiş ahenktedir. Bu alanlar eski dokunuşların bugüne kalmış tarihçesi olarak halen gezilmektedir. Siz de Balıklı göl ziyaretinde bulunmak isterseniz oto kiralama şirketleri ile anlaşarak bölgeye gelebilir eski mitolojik eserlerin içinde kalan göl görüntüsünü fotoğraflama şansı bulabilirsiniz.

2.Göbekli Tepe Şanlıurfa

Şanlıurfa merkezinde gezilecek ve oldukça estetik olan göbekli tepe şimdiler de gezilecek en gözde yerler arasındadır. Taşlarla ve doğal duruşu ile dikkat çeken bu tepe de manzara ve tarih kokan eski yapıların oluşturduğu mağara benzeri yerler oldukça tepeden izlenmektedir. Göbekli tepe olarak bilinen bu bölgeye gelmek için oto kiralama şirketi ile anlaşabilirsiniz. Belirli bir merkezden sonra sadece yürüyüş ile ulaşım sağlanmaktadır.

3.Şanlıurfa Arkeolojik Müzesi

Şanlıurfa arkeolojik müzesi gezilmeye değer alanlardan bir tanesidir. Arkeolojik değerleri taş yapıtları ve eserleri ile oldukça gelişmiş koşullara sahip olan bu müzede eski hayat her şeyi bulmanız mümkün olacaktır. Tarih dokularını yeniden yaşamak ve bütün kalıtları yerinde incelemek isterseniz sizleri çok eskiye götürecek bu müze ile tanışabilir ve burayı ziyaret edebilirsiniz. Tarihin içinde yaşarmış gibi bir his uyandıran ve eskinin bütün değerlerini bir arada sunan bu müze tarihi ve arkeolojik bir değerde taşımaktadır. Siz de Şanlıurfa Müzesi’nde tarihi yaşamak ve dokuları içinizde hissetmek isterseniz araç kiralama şirketleri ile anlaşabilir turlar veya kendi araçlarınızla bu bölgeyi ziyaret edebilme fırsatını yakalayabilirsiniz.

4.Şanlıurfa Hz. İbrahim Mağarası

Şanlıurfa’da tarihi eserler kadar manevi değerler ve mağaralarda oldukça geniş bir kitleye sahip olmaktadır. Şanlıurfa’nın gezilmeye değer en önemli alanlarından bir tanesi olan Hz İbrahim mağarası en eski kültürel miraslardan bir tanesidir. Oldukça eski bir mitoloji tarihi eserlerini yansıtan bu mağarada oldukça derinden etkileyecek bir hava ve atmosfer bulunmaktadır. Şanlıurfa’da bulunan Hz İbrahim mağarasına siz de oto kiralama şirketleri ile anlaşabilir ve gelebilirsiniz.

5.Tarihi Gümrük Hanı

Şanlıurfa mitolojisinde ve arkeolojik değerlerine rastlamışken siz de tarihi bir han’a eşlik etmek ister misiniz? Oldukça eskiyi ve köklü bir yapı olan bu han içerisinde pek çok restoran ve kahve işletmesinin olduğu oldukça eski bir yapının bugüne taşınmış eserleri arasındadır. Han oldukça geniş olup ortası oyuk bir şekilde restoran kafe ve çay bahçelerine şahitlik eden modern bir yapıya sahip olmaktadır. Tarihin dokusunun işlendiği bu hana siz de hayran kalacaksınız. Han içinde her türlü ihtiyaca uygun alanlar kahvaltı ve kahvehane bulunmaktadır. Bu nedenle turistlerin çok dikkatini çeken bu özel han içinde keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Siz de Şanlıurfa değerlerini çok daha yakından görmek, mekânlarını ve kafelerini ziyaret etmek isterseniz oto kiralama şirketleri sizleri beklemektedir.

6.Şanlıurfa Kalesi

Şanlıurfa kalesi yeşil ve doğanın birleştiği aynı zamanda gökyüzü manzarası ile birleşen modern ve eski tarih kültürlerinin birleştiği bir yerdir.Antik dönem tarihinin yeni kültürel baskılar ile birleştiği bu harika kale yapısı günümüze kadar taşınmış ve herhangi bir deforme yaşamadan halen gezilmeye değer bulunmuştur. Manzara olarak da oldukça etkili olan bu kale açık hava da bulunan bir tarihi eser anlamında yer alan yapıttır.Antik dönemde inşa edilen ve halen görülmeye değer olan bu Kale hem manzarası hem de antik kent özelliği ile dikkate alınacak yerler arasında olmaktadır. Açık hava kalesi olarak da anılan bu kale her an turistlerin ilgisini çeken ve hiç bir an boş kalmayan mekânlardan bir tanesi olmaktadır.Şanlıurfa gezisi ile hem tarihin dokusu hem de turistlik değerlerin önemli inşa yapılarını inceleme fırsatı da bulabilirsiniz.

Şanlıurfa gezilip görülecek alanların başında gelen bölgeleri açık hava müzesi ve açık hava kalesi ile hem restore edilmiş antik alanları hem de turistik mekânları ile gözde tarihsel kültürün kalıntılarını bugüne kadar taşınmış güzide şehirlerden bir tanesidir. Sosyal çevrenin de etkisiyle gelişen ve restore edilmiş alanların turistik mekânların ve hanlar içinde bulunan restoranların yapısı ile hem gezmek hem de eğlence dolu zamanlar da geçirmek mümkün olmaktadır.Şanlıurfa tarihsel anılarını bir arada barındıran tarihsel müzesi özellikle gezilmesi gereken yerlerden bir tanesi olmakla beraber; antik kent görünümleri de taşımaktadır.Şanlıurfa oto kiralama şirketleri hem kolay ulaşım hem de konforlu seyahat için tercih edeceğiniz seçenekler arasında yer almaktadır. Siz de iyi bir ulaşım ve keyifli bir gezi için oto araç kiralama servisleri ile iletişime geçerek; oto kiralama yapabilirsiniz. Şanlıurfa tarihsel ve turistik alanlar huzurlu ve keyifli bir gezi için sizi bekliyor.

 

Haber Listemize Kayıt Olun!

Hemen şimdi e-postanla haber listemize kayıt olarak, indirimler kazanabilirsin.