Sizin için en ideal araçlar hazırlanıyor...

Kolaykirala81

Malatya Merkez Araç KiralamaMalatya gezi rehberini incelediğiniz de hem Doğal kaynakları hem de tarihi alanları ile meşhur olan bu bölgenin hem de kayısı diyarı olarak anıldığına şahitlik edebilirsiniz. Oldukça geniş bir gezi potansiyeline sahip olan Malatya bölgesinde 2-3 günde gezebileceğiniz gibi geniş bir gezi tablosu da hazırlayabilir isterseniz oto kiralama şirketlerinden de yararlanabilirsiniz.Malatya oldukça gelişmiş kaynaklara sahip tarihin ve kültürel mirasların bol olduğu aynı zamanda gezilecek doğal kaynakların da var olduğu oldukça kültürlü bir şehir olmaktadır. Yaklaşık 9.000 yıl önce inşa edilmiş bu şehrin bütün topraklarında ve bölgelerinde tarihsel kültürel kalıntıları rastlamanız da mümkün olacaktır. Eskiden kalan çok Yapı bulunan Malatya bölgesinde tarihi turistik bölgeler kadar müzeler ve hanlar da bulunmaktadır.

Malatya gezilecek bölgeler listesi;

1.Malatya Atatürk Evi

Malatya Atatürk evi Atatürk zamanından kalmış oldukça tarihi ve kültürel bir alandır.Atatürk’e ait pek çok Eser ve hatıranın bulunduğu bu ev müze olarak kullanılmaktadır.Atatürk Malatya ziyaretlerinde bu evi kullanmış kendisi burada kalmıştır. Kendi tarihi dokularına sahip olan Malatya şehrinde geziye başladığınız andan itibaren buranın manevi dokusu da sizleri etkileyecektir. Atatürk’ün bizzat yaşadığı bu ev Malatya sınırları içinde bulunan ve halen gezilmeye açık olan mekânlardan bir tanesidir.

Malatya’da bulunan Atatürk Bulvarı üzerinde inşa edilmiş ve bu bölgeye çok yakın olan Atatürk tarihi ve anıt evi olarak da adlandırılan bu ev zamanında Atatürk’ün yaşadığı hatıraları içinde barındırmaktadır. Müze o görevi gören bu evi siz de ziyaret edebilir oldukça gelişmiş koşulları ve tarihi yapısı ile derinden etkilenebilirsiniz. Bu bölgeyi ziyaret etmek için oto kiralama şirketleri ile anlaşarak Malatya Merkez’de bulunan ve ulaşım kolaylığı sağlayan bölgelerde siz de tarihi kültürel hatıralara da geziniz boyunca yer verebilirsiniz.

2.Malatya Etnografya Müzesi

Malatya müze tarih ve kültürel anlamda çok gelişmiş ve çok fazla esere ev sahipliği yapan illerden bir tanesidir. Tarihsel kültürel ve eski taş yapıtlarına çok fazla rastlanan Malatya bölgesinde tarih kokusunu siz de derinden hissedebilirsiniz.Malatya’da bulunan Etnografya müzesi içinde arkeolojik kalıntılara taş eserlere ve etnik yapıları rastlamanız oldukça mümkün olmaktadır.Malatya’nın en eski tarih ve arkeolojik eserlerinin bulunduğu bu müziği ziyaret edebilmek için sizde araç kiralama firmalarından yardım alabilirsiniz.

3.Kernek Parkı

Malatya’da bulunan en meşhur parklardan bir tanesi olan Kernek parkı hem yapısal büyüklüğü hem de kültürel dokusu ile doğal bir kaynak oluşturmaktadır.Malatya bölgesinde merkezde bulunan şelale görünümlü olan bu parkta ayrıca gemi görünümlü bir eser de sizleri beklemektedir. Çok büyük bir arazide mevki edinmiş olan bu Park şelale üzerinden akan Dere’nin oluşturduğu muhteşem bir devasa görüntüyle yeşilin birleştiği bir tabiat parkı olarak merkezde bulunmaktadır. Oldukça büyük ve estetik olan bu park Malatya’nın en simgesel tarihlerinden bir tanesidir. Siz de burayı araç kiralama şirketleri ile anlaşarak gezebilir Malatya’nın en gözde mekânlarını daha yakından bakabilme fırsatı yakalayabilirsiniz.

4.Malatya Surları

Malatya şehrinin tam ortasında köprü görevi gören bu surlar çok eski zamanlara dayanan tarihin ve kültürün en eski Mezopotamya dönemleri üzerinde oluşmuş tarihi eserlerdendir.Yaklaşık olarak 3 kilometre uzunluğunda olan ve tarihi eser bakımından büyük bir öneme sahip olan Malatya surları her yörenin ilgisini çekebilecek kadar güzel ve eski tarihlerden bir tanesini oluştururken aynı zamanda yapılan taş mimarisi ile de oldukça dikkat çekmektedir.Çok eski Mezopotamya tarihlerinden kalan bu eserler zaman zaman restore edilmiş ve bugüne kadar taşınmıştır. Sizde araç kiralama şirketlerinden bir tanesi ile anlaşarak Malatya sokaklarını gezebilir 3 kilometreyi bulan bu surlara daha yakından bakabilir ve eski taş döneminin bu eserleri hakkında daha gelişmiş fikirlere sahip olabilirsiniz.

5.Mustafa Paşa Kervansarayı

Malatya tarih kültür ve eski çağ bakımından oldukça gelişmiş ve çok fazla tarihi eseri ev sahipliği yapmış modern kültürel ve oldukça tarih kokan bir şehirdir. Van saray bakımından da ünlü olan Malatya ilinde Mustafa Başak kervansarayı en dikkat çeken yapılar arasındadır.Kervansaray içinde hem kapalı bir bölüm hem de avlu denilen ayrı bir açık hava bölümü bulunmaktadır. Kervansaray çok geniş bir alana yayılmakta ve çok büyük bir tarihi eser niteliği taşımaktadır. Çeşitli sanat etkinliklerine de ev sahipliği yapan bu Kervansaray avlusu oldukça geniş bir kapasiteyi barındıracak kadar büyüktür. Malatya sokaklarında rastlayabileceğiniz bu kervansarayı sizlere ziyaret etmek isterseniz oto kiralama şirketleri sizleri bekliyor.

6.Karakaya Baraj Gölü

Malatya’nın en önemli barajlarından bir tanesi olan Karakaya baraj gölü göl ve doğal kaynak olarak büyük bir zenginliğe tabidir. Sınırları içerisinde en büyük 2 göl olma özelliği ile öne çıkan Malatya gölü büyüklüğü ve doğal kaynak kapasitesi olarak oldukça modern bir görünüme sahiptir.Gölün üzerinde manzaraya şahit olabileceğiniz harika bir demir köprü bulunmaktadır. Siz de burayı ziyaret edebilir gölün güzelliğine ve manzaraya şahit olabilir ayrıca burada kısa süreli piknikler de yapabilirsiniz.Larında hem tarihi hem kültürü hem de doğal zenginlikleri bir arada yaşamak ister misiniz?Siz de araç kiralama filoları ile anlaşarak bu tarihsel kültürel ve doğal kaynakları daha yakından inceleyebilir; kültürel miraslardan haberdar olabilirsiniz. Kültürün en eski çağlarına ait olan eserleri incelemek ve Malatya sokaklarında yer alan en büyük tabiat parkına şahitlik etmek sizlere huzur verecektir. Güzel manzarası ile her daim gezi anınızda kalacaktır. Siz de Malatya’yı gezmek ve görmek isterseniz oto kiralama şirketlerinden yardım alabilirsiniz.

Haber Listemize Kayıt Olun!

Hemen şimdi e-postanla haber listemize kayıt olarak, indirimler kazanabilirsin.