Erzincan Araç Kiralama

Erzincan Araç Kiralama

ERZİNCAN İL TANITIMI

Erzincan, Doğu Anadolu bölgemizin bir ilçesidir. Tarihi açıdan çok eskilere dayanan bir şehirdir.  Tarihte Mengüçlü Beyliğine başkentlik yaptığı bilinmektedir.  1. Dünya Savaşı sıralarında Erzincan ili hâkimiyeti Rusya eline geçmiştir. Daha sonra Rusya elinden, Erzincan ve civar birkaç il alınmıştır. Zamanında deprem bölgeleri olarak bilinmektedir.

1939 yılında meydana gelen Erzincan depreminde on binlerce can hayatını kaybetmiştir.  7.9 büyüklüğünde olan deprem nedeni ile şehir adeta yıkılmıştır ve harabeye dönmüştür.  20. Yüzyılın en ağır depremleri arasında 15.  olmuştur.  Erzincan’ın Koyulhisar ilçesini tamamen haritadan silmiştir. Daha sonra Şehir yeniden kurulmuştur ve şuan devamlılığını sürdürmektedir.  Erzincan’ın toplam 8 ilçesi bulunmaktadır. Bunlar; Çayırlı, İliç, Kemah, Kemaliye, Otlukbeli, Refahiye, Tercan ve Üzümlü ‘dür. Bir de Erzincan Merkez, ilin merkezi olarak kabul edilmiştir.

Erzincan ilinin ve merkezinin turizm açısından giderek geliştiği gözlemlenmektedir.  En fazla nüfus merkezde bulunmaktadır. Erzincan, Tarihi İpek yolu üzerinden geçmektedir ve geçmişten günümüze birçok medeniyete kucak açmış, ev sahipliği yapmıştır.  Erzincan ‘da yapılan arkeolojik kazılar sonucunda Urartu devletine ait kalıntılar ve izler bulunmuştur.

Son zamanlarda doğa sporları ile öne çıkan Erzincan, kayak merkezini yerli ve yabancı turistlere açmıştır. Ergan dağına açılan kayak merkezi sayesinde kış sporları yaygınlaşmıştır.  Sadece kayak değil, yamaç paraşütü, dağ tırmanışı gibi adrenalin sporları da yapılabilmektedir. Offroad denilen arazi aracı kullanma deneyimini yaşayabilir, Fırat nehrinde rafting ve kano heyecanına kendinizi kaptırabilirsiniz.

Erzincan merkez ilçesinde bir alışveriş merkezi bulunmaktadır.  Erzincan Park Alışveriş Merkezi, yaşam ve eğlence merkezi olarak geçmektedir.  Kişilerin ihtiyacını karşılaması ve eğlenmesi için uğrak olan yerlerden biri alış veriş merkezleri olduğundan. Erzincan’daki alışveriş merkezi de bir o kadar rağbet görmektedir.  Alışveriş merkezi içerisinde eğlence alanları, dinlenme alanları, giyim ve dekor mağazaları, yiyecek - içecek katı bulunmaktadır.

Erzincan merkezde gezilecek yerler mevcuttur. Mesela Erzincan müzesi uğrak alanlardandır.  Bu müze, üzerinde bulunduğu köyün kurucusu olan Hıdır Abdal Sultan Ocağı olarak da isimlendirilmektedir. Bu şekilde köyün kurucusunun anıldığı düşünülmektedir. Müze, köyün sosyal ve kültürel yönden de gelişmesine sebep olmuştur.  Müze iki katlı modern bir binada yer almaktadır. İkinci katında bol kitaplı bir kütüphane yer almaktadır.  Kültür ve turizm bakanlığına bağlı şekilde hizmet vermektedir.

Erzincan merkezde bulunan bir diğer müze Erzincan Belgeliği Müzesidir.  Sadece müze olarak kalmayıp bölgede yaşayan kişilere sanatsal, eğitsel ve kültürel destek olanakları sağlamaktadır.  Resim, heykel, seramik, metal, tekstil atölyeleri bulunmaktadır.  Bölgenin yetenekli öğrencilerine de ayrı çalışmalar yapılacağı duyurulmuştur.

Erzincan merkezde gezilecek sınırlı yer bulunmaktadır. Bunlardan biri de Ekşisu mesire alanıdır. Doğal maden suyunun çıktığı yer olup yerli ve yabancı turistlerin görmeye geldiği, doğa ile iç içe bir yerdir. Çıkan doğal maden suyunun birçok hastalığa şifa olduğu bilinmektedir. Ekşisu mesire alanına giderken ihtiyacınız olan kiralık araba ihtiyaçlarınızı kolaykirala81.com adresinden kolay ve sorunsuz bir şekilde halledebilirsiniz.

Bunlar haricinde Erzincan merkezinde gezilecek bazı yerler bulunmaktadır. Bunlar;  Girlevik Şelaleleri ,  Barış Manço Şehit Parkı , Şehit Pilot Teğmen Serkan Sağır Parkı , Beyhatı Konakları , Atatürk Parkı , Piri Sami Hazretleri Türbesi  gibi birçok gezilecek merkez yerleri bulunmaktadır . Tüm bu yerlere giderken  Erzincan araç kiralama  için tercihinizi siz değerli okurlarımız biliyor.

Haber Listemize Kayıt Olun!

Hemen şimdi e-postanla haber listemize kayıt olarak, indirimler kazanabilirsin.