IĞDIR ARAÇ KİRALAMA

IĞDIR ARAÇ KİRALAMA

IĞDIR İLİMİZDE GEZİLECEK YERLER

Iğdır, Doğu Anadolu bölgemizin bir ilçesidir. Ermenistan, İran ve Azerbaycan’a komşudur. Türkiye’de 3 ülke ile sınırı olan tek ilimizdir.  Nüfusu henüz 100 bine ulaşmamıştır. 2020 yılı itibari ile 96 bin kişi olduğu belirlenmiştir. Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı da bu ilimizde bulunmaktadır.  Iğdır’da gezilecek yerler nelerdir? Detaylıca bir göz atalım.

1.Ağrı Dağı

Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı’nın büyük bir bölümü Iğdır’da yer almaktadır.  Dağ sporları severlerin çok ilgisini çeken bu dağ, volkanik oluşum sebebi ile meydana gelmiştir. Bunun yanı sıra kış sporları için de elverişlidir.  Sadece ülkemizin en yüksek dağı olmakla kalmayıp, Avrupa’da da en yüksek dağdır.  Bunlar haricinde bölgede yamaç paraşütü, avcılık, dağ bisikleti, dağ rallisi, kuş gözetleme gibi etkinlikler de yapabilirsiniz. Dağın inanılmaz güzel manzarası oldukça dikkat çekmektedir.

 Kışın karlı iken, bahar aylarında ise yeşil görünümü ile görsel şölen yaşatmaktadır. Hem tarihsel açıdan hem de turizm açısından oldukça önemlidir. Yahudi ve Hristiyanlık inançlarına göre Nuh’un Gemisi bu dağda bulunmuştur.  Dağ, 40 kilometre çapında, 5137 metre yüksekliğindedir. 4 bin metrenin üzeri ise karla kaplıdır. 2004 senesinde bakanlık tarafından Milli Park olarak ilan edilmiştir.

2.Pamuk Dağı

Ağrı Dağı’ndan sonra şehrin en ilgi çeken ve rağbet gören dağı Pamuk Dağı’dır. Manzarasının ve karla kaplı geçitlerinin güzelliği dillere destan. Birçok dağ sporu ve benzeri etkinlikler de bu dağ ve civarında yapılmaktadır.  Araç kiralama platformu olarak hizmet veren kolaykirala81 adresi üzerinden dilediğiniz Iğdır araç kiralama firmasını seçip oto kiralama işlemi gerçekleştirerek Pamuk Dağı’nı gezmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

3.Iğdır Kalesi

Iğdır Kalesi, Kara Kaya tepesinde yer almaktadır. Tarihi açıdan oldukça önemli bir yapıdır. Tahmini olarak 11. Yüzyılda inşa edildiği bilinmektedir. Diğer bir adı ile Korhan kalesi olarak da bilinir. Bunun haricinde birçok medeniyete de ev sahipliği yapmıştır.  Kale içinde merdiven ile inilen su sarnıcı bulunmaktadır. Bu sarnıç taşlar ile doldurulmuştur.

4.Sürmeli Kalesi

Diğer bir adı Karakale olan Sürmeli kalesi, bölgede bulunan en eski yapılardan biridir. Hangi dönemde, kim veya kimler tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Kalenin ismi Dede Korkut hikayelerinde çokça geçmektedir. Tarih boyunca birçok medeniyeti görmüş popüler bir kaledir.  Iğdır’da gezilecek yerler için size uygun araç kiralama işlemlerinizi kolaykirala81.com adresinden halledebilirsiniz.

5.tuzluca Mağaraları

Tuzluca Mağarası adı ile bilinen bu tuz mağaralarının 55 dönümü tuz ile kaplıdır. Tuz mağaralarının solunum yollarına iyi geldiği bilinir. Bu nedenle solunum sıkıntısı çeken ve solunum yolu rahatsızlığı bulunanlar buraya getirilir. Türkiye’nin 100 yıllık tuz ihtiyacını karşılayabilecek kadar tuza sahiptir. Bölgede elde edilen tuzlar önemli ticaret aracıdır. Solunum yolları haricindeki hastalıkların birçoğuna da iyi geldiğine dair bir inanç söz konusudur.

6.Tarihi Babek Mağarası

Tarihi Babek Mağarası, Iğdır şehir merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaktadır. Turizm açısından önemli bir yerdir. Arap kültürünü Türklere aşılamaya çalışanlar ile yapılmış bir savaş sonucu mağara oluşmuştur. Savaş 22 yıl sürmüştür. Savaş Abbasiler ve Babekler arasında olup Abbasiler kazanmıştır. Abbasilere yenik düşen Babek daha sonra Aras nehri ilerisindeki ovada yaşamını bir süre devam ettirmiştir.

7.Şahmeran Tepesi ve Mağarası

Merkeze yaklaşık 5 kilometre uzakta olan ve Melekli ilçesinde bulunan bu tepe birçok hikâye ve masala konu olmuştur.  Bulunan mağaradaki yüzlerce yılana krallık eden Kral Şahmeran, civarda yaşayan bir insana âşık olmaktadır. Daha sonra sevdiği ile mağarada yaşamaya devam etmiştir. Bu hikâyenin devamı kimse tarafından bilinmemektedir. Mağara içerisinde insan yaşadığına dair birçok kalıntı ve eser bulunmaktadır.

8.Bulakbaşı Karasu Mesire Alanı

Karasu çayı eski zamanlarda tanrının bahşettiği kutsal su olarak bilinmektedir. Bu kutsal suya ise Bulakbaşı denilirmiş . Bu yer Iğdır’ın Taşburun köyünde yer almakta. Çayın güzel manzarası en ilgi çekici yanı olup Güney Amerika’dan sonra ilk kez su maymunu, su kaplumbağası, su samuru gibi canlılar görülmektedir.

9.Tuzluca Mesire Alanı

Tuzluca mesire alanı, yabani hayvan türleri ve doğal su kaynağının bulunduğu muhteşem manzaralı bir yerdir. Birçok farklı bitki türünü ve işlenmiş taş parçalarını da bölgede barındırmaktadır. Bu mesire alanları hem piknik hem de kamp severler için harika bir tercihtir.

10.Şehit Türkler Anıtı ve Müzesi

Bu müze şehir merkezinde yer almaktadır. Milli Mücadele döneminde 1915 ile 1920 yılları sularında bölgeye Ermeni akımı düzenlenmesi ile şehit olan askerlerimiz için yapılmıştır. Bulunduğu alan yemyeşil bir yerdedir. Müzenin yapımı 2 yılda tamamlanmıştır.  Ayrıca müze içerisinde oldukça büyük bir kütüphane de bulunmaktadır.

11.Leylek Heykeli

Iğdır kent merkezine girdiğiniz an sizi büyük bir leylek heykeli karşılamaktadır. Özellikle halk tarafından oldukça ilgi gören bu leylek Iğdır’da 4 mevsim görebileceğiniz Leylekleri temsil etmektedir.  Şehrin birçok yerinde de leylek sembolleri görmek oldukça mümkün.

 

 

Haber Listemize Kayıt Olun!

Hemen şimdi e-postanla haber listemize kayıt olarak, indirimler kazanabilirsin.